tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Od PULSARA do Inżynierii Materiałowej
Od PULSARA do Inżynierii Materiałowej
Napisał Sekretariat   
Poniedziałek 30 października 2017

    19 października br. odbyło się 39. Naukowe Spotkanie podczas zajęć Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR. Tym razem „pulsarowicze” gościli „ex-pulsarowicza” dr. inż. Kamila Matuszewskiego, który wystąpił z wykładem pt. „Od PULSARA do Inżynierii Materiałowej”. Dr Kamil Matuszewski, to absolwent II LO we Włodawie z 2005 roku. Następnie ukończył Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, gdzie przez rok odbywał studia doktoranckie na tym samym wydziale. Studia te kontynuował – pełniąc jednocześnie funkcję asystenta naukowego – na Uniwersytecie FAU Erlangen-Nürnberg [Erlangen-Norymberga] w Niemczech. Tam też w 2016 roku obronił pracę doktorską, która ukazała się drukiem w języku angielskim. Obecnie pracuje w MTU Aero Engines AG w Monachium jako inżynier materiałowy.
      Wystąpienie Kamila dotyczyło kilku zasadniczych kwestii, przy czym w każdej z nich odnosił się do czasu spędzonego w szkole średniej oraz uczestnictwa w coczwartkowych zajęciach PULSARa. Na początku zaprezentował swoją uczniowską aktywność, gdzie na szczególne wyróżnienie zasługuje udział oraz nietuzinkowe sukcesy w europejskich projektach i konkursach naukowych (np. The Venus Transit 2004; Catch a Star!). Następnie wskazał na związki pomiędzy tym co stanowi istotę działalności PULSARa, a inżynierią materiałową. Podkreślił, że PULSAR w sposób istotny określił jego „życiowy wektor”. Dalsza część wystąpienia prelegenta stanowiła próbę przybliżenia tego czym jest inżynieria materiałowa oraz zakresu badań i wyników swojej pracy doktorskiej, którą (w formie książkowej) zgromadzeni mogli obejrzeć. Kończąc – odnosząc się do jednej z aktualnych aktywności pulsarowiczów, czyli fotografowania Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – wskazał na potencjał twórczy, jaki w ten sposób gromadzą i życzył, aby tego nie zmarnowali i właściwie ulokowali zdobyte umiejętności i doświadczenia w przyszłym wyborze drogi życiowej. Wykład zakończyła dyskusja i odpowiedzi na pytania jakie padły ze strony młodzieży.
Ostatnia aktualizacja ( Poniedziałek 30 października 2017 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
7085762