tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Aplikacją w antysemityzm i rasizm
Aplikacją w antysemityzm i rasizm
Napisał Sekretariat   
Środa 16 czerwca 2021
Aplikacją w semityzm i rasizm
Aplikacją w antysemityzm i rasizm Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie uczestniczy w międzynarodowym projekcie tworzenia webowej aplikacji internetowej do edukacji i planowania podróży do Miejsc Pamięci o Holocauście w Polsce. Aplikacja ma być odpowiedzią na antysemityzm i rasizm szerzący się w niektórych europejskich krajach. Jej pomysłodawcy wierzą, że dobrze przygotowane programy edukacyjne, obejmujące szkolenia oraz wyjazdy studyjne do miejsc pamięci o Holocauście pomogą w zmianie tego niewłaściwego zachowania. Prace nad stworzeniem internetowej aplikacji rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają trzy lata. Ma ona zawierać bazę miejsc w naszym kraju związanych z Holocaustem. Opisy będą w języku ojczystym oraz angielskim, aby z tych zasobów informacyjnych mogli korzystać nauczyciele i uczniowie ze szkół również innych europejskich państw.
    Znajdziemy w nich m.in. informacje o historii danego miejsca oraz sposoby pedagogicznego przekazania tej wiedzy uczniom, które z pewnością będą pomocne także podczas planowania i zwiedzania miejsc pamięci. Aplikacja internetowa umożliwi też wirtualną wycieczkę, jeśli z różnych powodów nie można będzie odbyć podróży. - Dzięki ponadnarodowemu konsorcjum siedmiu europejskich partnerów z pięciu krajów z dużym doświadczeniem w edukacji obywatelskiej oraz edukacji o Holokauście, możemy zapewnić unikalne, sprawdzone, najlepsze praktyki i sprawdzone informacje na temat miejsc pamięci o Holokauście – czytamy w planie projektu. Proces nauczania ma być skoncentrowany na ofiarach, rehabilitując ich pamięć, na siłach sprawczych sprawców oraz ich ideologii, a także na reakcjach świadków trzecich w tych miejscach. Dlatego w aplikacji znajdziemy tematy dotyczące charakterystyki życia żydowskiego w Polsce (w 800-letniej wspólnej historii), stosunków Żydów polskich z sąsiadami przed, w trakcie i po II wojnie światowej, a także informacje o II wojnie światowej i jej konsekwencjach dla całego społeczeństwa polskiego. Będzie też sporo o warunkach i przetrwaniu na co dzień w gettach, o ratownictwie oraz możliwości ucieczki Żydów w czasie zagłady w okupowanej Polsce, o formach oporu. Znajdziemy również sporo treści na temat złożoności ludzkich zachowań i wyborów w kontekście ofiar, sprawców, współpracowników i świadków trzecich, o II wojnie światowej i Holokauście w dyskursie publicznym w Polsce, o upamiętnieniu II wojny światowej i Holokaustu w Polsce oraz o tym, jaka dzisiaj jest Polska? Według pomysłodawców aplikacji, te tematy powinny pomóc młodzieży zrozumieć tło historyczne i pomóc w analizie obecnej sytuacji. Oprócz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. 2 Warszawskiej Brygady Saperów oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w projekcie uczestniczy także II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu oraz dwie szkoły szwedzkie.
Ostatnia aktualizacja ( Środa 16 czerwca 2021 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie
Pomysł utworzenia II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie dojrzewał od początku przemian, jakie dokonały się w Polsce w 1989 roku. Jednak dopiero w roku szkolnym 1990/91 można było przystąpić do przygotowania konkretnych projektów otwarcia nowej szkoły. Szczególnie zaangażowani w dzieło tworzenia II LO we Włodawie byli: mgr Józef Pawlin ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 , który kończąc swoja kadencję dyrektorską, za punkt honoru postawił sobie utworzenie liceum ogólnokształcącego przy istniejącym już zespole szkół.
Licznik odwiedzin
7075698