tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Finał XI edycji konkursu "Historia i Kultura Żydów polskich"
Finał XI edycji konkursu "Historia i Kultura Żydów polskich"
Napisał Sekretariat   
Wtorek 10 czerwca 2014

W dniach 30- 31 maja odbył się wyjazd do Warszawy na uroczysty finał XI edycji konkursu "Historia i Kultura Żydów polskich". Konkurs organizowany był przez Fundację Shalom i odbywał się w Teatrze Żydowskim w Warszawie.  

Zydzi

 

            W piątek (30 maja) został przeprowadzony egzamin ustny uczniów zakwalifikowanych do finału centralnego, a w sobotę (31 maja) odbyła się wizyta w Pałacu Prezydenckim z Podsekretarzem Stanu Maciejem Klimczakiem. Następnie, odbyła się wycieczka po warszawskim Młynowie i Grzybowie - oprowadzał pan Jan Jagielski z ŻIH-u w Warszawie. Dalej uczestnicy z prowadzącym udali się do Teatru Żydowskiego na uroczyste zakończenie konkursu, wręczenie dyplomów, rozdanie nagród i część artystyczną w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie.

            Dyplom laureata wyróżnienia otrzymała Paula Skibińska, uczennica klasy I "a" LO oraz dyplom finalisty otrzymała Ewelina Buczyńska, uczennica klasy II "d" LO z ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

             "Jestem bardzo zadowolona z wzięcia udziału w XI edycji konkursu " Historia i Kultura Żydów w Polsce". Podczas pobytu w Warszawie mogłam poszerzyć swoją wiedzę na temat historii warszawskich żydów, poznać miejsca, w których przebywali oraz poznać p. Jana Jagielskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, który jest autorem wielu publikacji na temat śladów historycznej obecności Żydów w Polsce.             Tematem mojej pracy byli "Żydzi Sławatyccy w okresie dwudziestolecia międzywojennego". W swojej pracy uwzględniłam dzieje sławatyckich żydów oraz  dzieje społeczne i zawodowe Żydów ze Sławatycz na podstawie ksiąg zamieszczonych w USC w Sławatyczach. Tego typu praca badawcza była czasochłonna, trudna, ale wartościowa.Równocześnie zgromadziłam bogaty materiał źródłowy przydatny dla dalszych badań nad międzywojenną historią żydów sławatyckich.             Uzyskanie dyplomu laureata wyróżnienia, dało mi dużo satysfakcji. Dzięki temu nabrałam chęci do pracy i osiągania kolejnych sukcesów."Paula Skibińska

 

Zydzi

 

 

Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 12 czerwca 2014 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
7069515